Zilele Culturale Bonţidene, 28-29 August 2010

Publicat de , marți, 24 august 2010, Comentariile sunt închise pentru Zilele Culturale Bonţidene, 28-29 August 2010, 38 vizualizări

Locaţia de desfăşurare: Castelul Bánffy, Bonţida

Sâmbată, 28 august 2010

 

11.00 – Festivitatea oficială de deschidere cu Ansamblul de copii Dargason. Vor lua cuvântul: David Baxter, directorul Centrului de specializare în reabilitarea patrimoniului construit – Castelul Bánffy din Bonţida, România; Emil Cărhaţ, primarul comunei Bonţida.
Loc de desfăşurare: scenă

11.30 – Demonstraţii hipice – călăreţii din Stana

Loc de desfăşurare: curte

 

12.00 – Demonstraţie gastronomică

Loc de desfăşurare: curte

 

12.00 – Programe de cercetaşi pentru copii
Loc de desfăşurare: fosta clădire a grajdului, curte

 

12.00 – Iluzionism cu maestrul Belloni

Loc de desfăşurare: scenă

 

12.00 – Activităţi meşteşugăreşti: împletituri, cusături, olărit

Asociaţia Portéka, Gheorgheni

Loc de desfăşurare: curte, cortul meşteşugarilor

 

Demonstraţii de meşteşuguri tradiţionale: pietrărie

Loc de desfăşurare: curte

 

Cort pentru copii
Locaţie: curte

 

13.00 – Marilena şi Rareş Zegrean Istici

Loc de desfăşurare: scenă

 

Demonstraţie şi iniţiere în pictură pe mobilă ţărănească – Kovács Pali Ferenc
Păpuşi din beţişoare – Mánya Andrea
Loc de desfăşurare: curte

Tehnici de desen pentru copii, activităţi meşteşugăreşti

Fundaţia Téka, Gherla
Loc de desfăşurare: curte, cortul meşteşugarilor

 

14.00 – Ansamblul Folcloric Avram Iancu

Loc de desfăşurare: scenă

 

14.00 – Proiecţie de film: Bristish Animation Awards 2010 (100 min)

Filme de animaţie premiate la festivaluri în anul 2010
Loc de desfăşurare: clădirea Miklós

 

14.30 – Iniţiere în arta magiei pentru copii

Loc de desfăşurare: cortul copiilor

 

14.30 – Concert dixieland jazz, blues: Transilvania Brass

Loc de desfăşurare: scenă

 

15.15 – Joc interactiv “Viteazul de la Bonţida”

Loc de desfăşurare: curte

 

15.30 – Dansuri populare: Ansamblul de copii Kisbogáncs

Loc de desfăşurare: scenă

 

16.00 – Dansuri populare: Ansamblul Bogáncs

Loc de desfăşurare: scenă

 

16.30 – Concert dixieland jazz, blues: Transilvania Brass

Loc de desfăşurare: scenă

 

17.00 – Prezentare de carte: Sandu Cătineanu din Bonţida: În munţii-ntunecaţi din ţara lui Zamolxe

Loc de desfăşurare: scenă

 

17.30 – Concert de muzică clasică: Márkos Albert, Béres Melinda şi Hortenszky Gyula

Loc de desfăşurare: clădirea Miklós

 

18.30 –  Concert: Trupa de acoperire

Loc de desfăşurare: scenă

 

20.00 – Concert: Piramis

Loc de desfăşurare: scenă

 

22.00 – Demonstraţie nocturnă de călărie la lumina torţelor

Duminică, 29 august 2010

 

10.00 – Demonstraţii hipice – cluburile din judeţul Cluj

Locaţie: terenul de fotbal lângă Şcoala din Bonţida

 

10.00 – Teatru de păpuşi – John Lawson: Ai putea veni la mine! (limba maghiară)

Loc de desfăşurare: scenă

 

11.00 – Dansuri şi jocuri renascentiste interactive, Ansamblul Passeggio

Loc de desfăşurare: scenă

 

12.00 – Teatru de păpuşi: Cei trei purceluşi (limba română)

Loc de desfăşurare:scenă

 

13.00 – Dans popular: Ansamblul de http://www.phpaide.com/?langue=fr&id=11 tradiţii populare din Sic „Szalmakalap”

Loc de desfăşurare:scenă

 

13.30 – Ansamblul Comuna Someşana Floreşti

Loc de desfăşurare: scenă

 

14.00 – Prezentare de carte: Castelul Bánffy – Trecut, prezent, viitor

Loc de desfăşurare: clădirea Miklós

 

14.00 – Concert: Mazel Tov

Loc de desfăşurare: scenă

 

15.00 – Dans popular: Ansamblul din Bonţida

Loc de desfăşurare: scenă

 

15.00 – Proiecţie de film: The age of stupid (100 min)

Film documentar despre schimbările climatice
Loc de desfăşurare: clădirea Miklós

 

16.00 – Magic Dance – dans modern

Loc de desfăşurare: scenă

 

16.30 – Dinamic Dance – dans modern

Loc de desfăşurare: scenă

 

17.00 – Concert: Role – Pille

Loc de desfăşurare: scenă

 

18.00 – Dansuri populare: Ansamblul folcloric Dor Transilvan

Loc de desfăşurare: scenă

 

19.00 – Sava Negreanu Brudaşcu

Loc de desfăşurare: scenă

 

20.30 – Concert: DIRECŢIA 5

Loc de desfăşurare: scenă

 

22.30 – Joc de artificii

Alte programe paralele:
  • Demonstraţie gastronomică
  • Târg de antichităţi – Anticariat Ernest, Cluj-N.
  • Târg de carte
  • Târgul meşterilor populari
  • Demonstraţie şi iniţiere în pictură de mobilă ţărănească din zona Călata şi păpuşi din beţişoare – Kovács Pali Ferenc és Mánya Andrea
  • Activităţi meşteşugăreşti: ţesături tradiţionale, vopsirea lânii şi a textilelor, înşirat mărgele, împletirea funiilor, olărit, tehnici de desen – Asociaţia Portéka, Gheorgheni; Fundaţia Téka, Gherla
  • Programe de cercetaşi pentru copii – Uniunea Cercetaşilor Maghiari din România, Echipa de cercetaşi nr. 51.
  • Expoziţii
  • Demonstraţii de meşteşuguri tradiţionale: pietrărie
Cafeneaua Culturală Art Café vă aşteaptă în clădirea restaurată a fostei bucătării. Vă oferim de asemenea mâncăruri tradiţionale şi bere.