BAROCK: Zilele Castelului Bánffy din Bonţida, 30-31 august 2014

Publicat de , vineri, 22 august 2014, Comentariile sunt închise pentru BAROCK: Zilele Castelului Bánffy din Bonţida, 30-31 august 2014, 742 vizualizări

barock

Fundaţia Transylvania Trust organizează în perioada 30-31 august cea de a XIII-a ediţie a BAROCK. Zilele Castelului Bánffy de la Bonţida.

Cheia longevităţii evenimentului constă în alăturarea unor activităţi şi manifestări care să vină în întâmpinarea unui public eterogen. Faţă de ediţiile precedente, anul acesta vine cu noutatea târgului de carte IDEA, a târgului pentru adopţii de animale, a spectacolelor de teatru şi a picnicului la castel.

Din program nu vor lipsi proiecţiile de filme, expoziţiile, concertele de muzică, demonstraţiile hipice sau ateliere de meşteşuguri tradiţionale. Zilele Castelului Bánffy se adresează întregii familii, de aceea copiii se vor putea delecta cu teatru de păpuşi, diverse jocuri şi activităţi susţinute de partenerii tradiţionali ai Fundaţiei.

Concertele programate pentru după-amiază şi seară vor fi susţinute de către Theory of Mind, Loose Neckties Society, Ternipe, Urma, NemEz, Natif, Intim Torna Illegál, Robin and the Backstabbers.

Barock. Zilele Castelului Bánffy Bonţida este evenimentul cultural care pune în valoare patrimoniul istoric şi oferă comunităţii oportunitatea de a înţelege şi a se bucura de o clădire monument.

Program:

30 august, sâmbătă

CURTE

11.00 Festivitatea oficială de deschidere

Vor lua cuvântul:

  • David Baxter – director al Centrului internațional de specializare în reabilitarea patrimoniului construit, Bonțida
  • Hegedüs Csilla – secretar de stat, Ministerul Culturii
  • Emil Cărhaţ – primarul Comuna Bonțida

11.15 Demonstraţii hipice – Demartini Lajos și Asociația Turul Nomád din Zona Călata 

12.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Furu Árpád (întâlnire: în fața capelei)

11.00 – 19.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale: împletituri din papură, înșirare mărgele, obiecte din sticlă și metal, ceramică, pietrărie – Breasla Meșteșugarilor Transilvania

11.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți – jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei

  • 12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit ponei și tragere cu arcul (gratuit)

12.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifică regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc şi Gál Katalin

12.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” – joc interactiv pentru copii: Tatárittyom, Protectorii Comorilor Secuiești, Căruța cu povești

11.00 Târg de adopții animale – Arca lui Noe

14.00 – 15.30 Povești cântate, prezentate de Szabó Kinga, Asociaţia Életfa

15.30 Turul ghidat al castelului în limba română, Haranth Erika (întâlnire: în fața capelei)

15.30 Expoziţie Monumente Uitate: Ansambluri nobiliare extraurbane din România

Cuvântul de deschidere va fi ținut de Alina Chiciudean, Raluca Bărbulescu, Carmen Vasile

CAPELĂ

13.00 Expoziţie foto: Pixel H Umor, Clubul de Foto din Carei

Cuvânt de deschidere: Hagó Attila și Dragoș Georgescu

14.30 Nu-i chiar iericântece populare evreiești din Transilvania cântate pe vioară, violă, violoncel și doi soliști, cu texte traduse de Kányádi Sándor

Prelucrare și prezentare: Nagy Noémi Kriszta, Laczkó Vass Róbert, Szép András și Szép Bálint

CLĂDIREA Miklós

12.00 Expoziţie: Opera omnia, în memoria lui Kós Károly, cuvânt de deschidere arh. Guttmann Szabolcs președinte OART

12.30 Expoziție: Mesajul Călatei, selecție din lucrările realizate în cadrul celei de a 19-lea ediție a Taberei de Creație de Artă Plastică din Jebucu; cuvânt de deschidere: Essigné Kacsó Klára și Szabó Zsolt

13.00 Teatru de păpuşi: Cenușăreasa (în limba maghiară), Teatrul de Păpuși Puck

14.30 Teatru de Club: Doamne, ce balamuc! (comedie în limba română)

18.00 Degustare de vinuri, Pivnița Logos, Aiud (Clădirea Miklós, pivniță)

GRAJD

Proiecţii de filme

15.00 Felméri Cecília: Speranțe de vânzare (2012) – 52 min., autor: Centrul Parteneriat pentru Egalitate

16.00 Sós Ágnes: Izvorul tinereții (2013) – 70 min

Bastionul clădirii bucătăriei

12.00 Expoziție Art BendingThe coming, Paul Cristian Cordoș

Scenă

CONCERTE

13.30 Shamrock (muzică irlandeză)

16.00 Loose Neckties Society

18.00 Theory of Mind

20.00 Ternipe

21.30 URMA

31 august, duminică

CURTE

11.00 – 18.00 Târg pentru copii și bebeluși, Asociația Életfa

11.00 Târg de adopții animale – Arca lui Noe

12.00 Turul ghidat al castelului în limba română, Haranth Erika (întâlnire: în fața capelei)

11.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți – jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei

  • 12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit pe ponei și tragere cu arcul (gratuit)

11.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifică regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc şi Gál Katalin

11.00 – 19.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale: împletituri din papură, înșirare mărgele, obiecte din sticlă și metal, ceramică – Breasla Meșteșugarilor din Transilvania

11.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” joc interactiv pentru copii: Tatárittyom, Protectorii Comorilor Secuiești, Căruța cu povești

14.00 Bătălie pe cai și campionat, Demartini Lajos și Asociația Turul Nomád din Zona Călata 

14.00 – 18.00 Kreatorna – Workshop creativ pentru copii (Demeter Réka, Albert Zsolt, Makkai Bence) – Createch Plus (dacă plouă nu se ține)

15.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Furu Árpád (întâlnire: în fața capelei)

Capelă

12.00Teatru de păpuşi: László cel Viteaz (în limba maghiară)

13.00 Do Re Mi Start! – atelier de muzică clasică pentru copii

14.30 Concordia Concertul de muzică clasică

Artişti:Béres Melinda vioară, Király Erzsébet violă, Ortenszky Gyula violoncel

W. A. Mozart: Esz-dúr Divertimento pentru vioară, violă și violoncel, KV 563

Allegro; Adagio; Menuetto (Allegretto)-Trio; Andante; Menuetto (Allegretto)-Trio I- Trio II; Allegro

L. van Beethoven: G-dúr Trió pentru vioară, violă și violoncel, Op. 9. nr. 1.

Adagio-Allegro con brio; Adagio ma non tanto e Cantabile; Scherzo (Allegro); Presto

Clădirea Miklós

12.00Teatru de păpuși: Scufița roșie (în limba română), Teatru de Păpuși Puck

13.30 Prezentarea proiectului Legendariu, Fazakas Szabolcs. Proiecție de desene animate: Likaskő

14.30 Waitingroom Project: Proba mazărei (limba maghiară)

17.00 Seminarul  de promovare plan de dezvoltare locală ,,Fii  LEADER  în GAL SOMEȘ

18.00 Degustare de vinuri, Pivnița Logos, Aiud(Clădirea Miklós pivniță)

GRAJD

Proiecţii de filme

15.00 Stere Gulea: Sunt o babă comunistă (2013) – 94 min

16.30 Kincses Réka: Patria, sexul și alte inconveniențe (2012) – 90 min.

18.00 Marian Crișan: Rocker (2012) – 91 min

Scenă

CONCERTE

16.00 NemEz

18.00 Natif

20.00 Intim Torna Illegál

22.00 Robin and the Backstabbers

24.00 Proiecție interactivă

Programe paralele: târg de antichităţi, târg de produse tradiţionale – GAL Someș Transilvan, târg de carte (IDEA, Bookstory, etc.)