BAROCK: Zilele Castelului Bánffy din Bonţida, 30-31 august 2014

    Publicat de Cluj.info, vineri, 22 august 2014, Comentariile sunt închise pentru BAROCK: Zilele Castelului Bánffy din Bonţida, 30-31 august 2014, 2.995 vizualizări

    barock

    Fundaţia Transylvania Trust organizează în perioada 30-31 august cea de a XIII-a ediţie a BAROCK. Zilele Castelului Bánffy de la Bonţida.

    Cheia longevităţii evenimentului constă în alăturarea unor activităţi şi manifestări care să vină în întâmpinarea unui public eterogen. Faţă de ediţiile precedente, anul acesta vine cu noutatea târgului de carte IDEA, a târgului pentru adopţii de animale, a spectacolelor de teatru şi a picnicului la castel.

    Din program nu vor lipsi proiecţiile de filme, expoziţiile, concertele de muzică, demonstraţiile hipice sau ateliere de meşteşuguri tradiţionale. Zilele Castelului Bánffy se adresează întregii familii, de aceea copiii se vor putea delecta cu teatru de păpuşi, diverse jocuri şi activităţi susţinute de partenerii tradiţionali ai Fundaţiei.

    Concertele programate pentru după-amiază şi seară vor fi susţinute de către Theory of Mind, Loose Neckties Society, Ternipe, Urma, NemEz, Natif, Intim Torna Illegál, Robin and the Backstabbers.

    Barock. Zilele Castelului Bánffy Bonţida este evenimentul cultural care pune în valoare patrimoniul istoric şi oferă comunităţii oportunitatea de a înţelege şi a se bucura de o clădire monument.

    Program:

    30 august, sâmbătă

    CURTE

    11.00 Festivitatea oficială de deschidere

    Vor lua cuvântul:

    • David Baxter – director al Centrului internațional de specializare în reabilitarea patrimoniului construit, Bonțida
    • Hegedüs Csilla – secretar de stat, Ministerul Culturii
    • Emil Cărhaţ – primarul Comuna Bonțida

    11.15 Demonstraţii hipice – Demartini Lajos și Asociația Turul Nomád din Zona Călata 

    12.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Furu Árpád (întâlnire: în fața capelei)

    11.00 – 19.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale: împletituri din papură, înșirare mărgele, obiecte din sticlă și metal, ceramică, pietrărie – Breasla Meșteșugarilor Transilvania

    11.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți – jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei

    • 12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit ponei și tragere cu arcul (gratuit)

    12.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifică regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc şi Gál Katalin

    12.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” – joc interactiv pentru copii: Tatárittyom, Protectorii Comorilor Secuiești, Căruța cu povești

    11.00 Târg de adopții animale – Arca lui Noe

    14.00 – 15.30 Povești cântate, prezentate de Szabó Kinga, Asociaţia Életfa

    15.30 Turul ghidat al castelului în limba română, Haranth Erika (întâlnire: în fața capelei)

    15.30 Expoziţie Monumente Uitate: Ansambluri nobiliare extraurbane din România

    Cuvântul de deschidere va fi ținut de Alina Chiciudean, Raluca Bărbulescu, Carmen Vasile

    CAPELĂ

    13.00 Expoziţie foto: Pixel H Umor, Clubul de Foto din Carei

    Cuvânt de deschidere: Hagó Attila și Dragoș Georgescu

    14.30 Nu-i chiar iericântece populare evreiești din Transilvania cântate pe vioară, violă, violoncel și doi soliști, cu texte traduse de Kányádi Sándor

    Prelucrare și prezentare: Nagy Noémi Kriszta, Laczkó Vass Róbert, Szép András și Szép Bálint

    CLĂDIREA Miklós

    12.00 Expoziţie: Opera omnia, în memoria lui Kós Károly, cuvânt de deschidere arh. Guttmann Szabolcs președinte OART

    12.30 Expoziție: Mesajul Călatei, selecție din lucrările realizate în cadrul celei de a 19-lea ediție a Taberei de Creație de Artă Plastică din Jebucu; cuvânt de deschidere: Essigné Kacsó Klára și Szabó Zsolt

    13.00 Teatru de păpuşi: Cenușăreasa (în limba maghiară), Teatrul de Păpuși Puck

    14.30 Teatru de Club: Doamne, ce balamuc! (comedie în limba română)

    18.00 Degustare de vinuri, Pivnița Logos, Aiud (Clădirea Miklós, pivniță)

    GRAJD

    Proiecţii de filme

    15.00 Felméri Cecília: Speranțe de vânzare (2012) – 52 min., autor: Centrul Parteneriat pentru Egalitate

    16.00 Sós Ágnes: Izvorul tinereții (2013) – 70 min

    Bastionul clădirii bucătăriei

    12.00 Expoziție Art BendingThe coming, Paul Cristian Cordoș

    Scenă

    CONCERTE

    13.30 Shamrock (muzică irlandeză)

    16.00 Loose Neckties Society

    18.00 Theory of Mind

    20.00 Ternipe

    21.30 URMA

    31 august, duminică

    CURTE

    11.00 – 18.00 Târg pentru copii și bebeluși, Asociația Életfa

    11.00 Târg de adopții animale – Arca lui Noe

    12.00 Turul ghidat al castelului în limba română, Haranth Erika (întâlnire: în fața capelei)

    11.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți – jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei

    • 12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit pe ponei și tragere cu arcul (gratuit)

    11.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifică regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc şi Gál Katalin

    11.00 – 19.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale: împletituri din papură, înșirare mărgele, obiecte din sticlă și metal, ceramică – Breasla Meșteșugarilor din Transilvania

    11.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” joc interactiv pentru copii: Tatárittyom, Protectorii Comorilor Secuiești, Căruța cu povești

    14.00 Bătălie pe cai și campionat, Demartini Lajos și Asociația Turul Nomád din Zona Călata 

    14.00 – 18.00 Kreatorna – Workshop creativ pentru copii (Demeter Réka, Albert Zsolt, Makkai Bence) – Createch Plus (dacă plouă nu se ține)

    15.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Furu Árpád (întâlnire: în fața capelei)

    Capelă

    12.00Teatru de păpuşi: László cel Viteaz (în limba maghiară)

    13.00 Do Re Mi Start! – atelier de muzică clasică pentru copii

    14.30 Concordia Concertul de muzică clasică

    Artişti:Béres Melinda vioară, Király Erzsébet violă, Ortenszky Gyula violoncel

    W. A. Mozart: Esz-dúr Divertimento pentru vioară, violă și violoncel, KV 563

    Allegro; Adagio; Menuetto (Allegretto)-Trio; Andante; Menuetto (Allegretto)-Trio I- Trio II; Allegro

    L. van Beethoven: G-dúr Trió pentru vioară, violă și violoncel, Op. 9. nr. 1.

    Adagio-Allegro con brio; Adagio ma non tanto e Cantabile; Scherzo (Allegro); Presto

    Clădirea Miklós

    12.00Teatru de păpuși: Scufița roșie (în limba română), Teatru de Păpuși Puck

    13.30 Prezentarea proiectului Legendariu, Fazakas Szabolcs. Proiecție de desene animate: Likaskő

    14.30 Waitingroom Project: Proba mazărei (limba maghiară)

    17.00 Seminarul  de promovare plan de dezvoltare locală ,,Fii  LEADER  în GAL SOMEȘ

    18.00 Degustare de vinuri, Pivnița Logos, Aiud(Clădirea Miklós pivniță)

    GRAJD

    Proiecţii de filme

    15.00 Stere Gulea: Sunt o babă comunistă (2013) – 94 min

    16.30 Kincses Réka: Patria, sexul și alte inconveniențe (2012) – 90 min.

    18.00 Marian Crișan: Rocker (2012) – 91 min

    Scenă

    CONCERTE

    16.00 NemEz

    18.00 Natif

    20.00 Intim Torna Illegál

    22.00 Robin and the Backstabbers

    24.00 Proiecție interactivă

    Programe paralele: târg de antichităţi, târg de produse tradiţionale – GAL Someș Transilvan, târg de carte (IDEA, Bookstory, etc.)